LED Driver Aging Test Rack: Enhancing the Durability of LED Drivers with the LISUN LEDRACK-100W192P
Abstract:
Introduction:
Overview of the LED Driver Aging Process:
LEDRACK-100W192P_LED Driver Aging Test Rack
LED Driver Aging Test Rack:
• High Power Capacity: With a 100W power rating and the ability to handle various voltage and current outputs, the LEDRACK-100W192P is versatile in testing different types of LED drivers.
Technical Specifications of LISUN LEDRACK-100W192P:
Specification Description
Power Capacity 100W
Voltage Range 0-60V
Current Range 0-5A
Temperature Control Adjustable (0-50°C)
Test Channels 192 Channels (Simultaneous Testing)
Data Monitoring Voltage, Current, Temperature, and Power
Display LCD screen with data logging capabilities
Input Power AC 220V ± 10%, 50Hz/60Hz